DESTİNASYONLARIMIZDAN BAZILARI

Keşfedin

İşte Türkiyenin turkuaz renkli sahilinde yer alan popüler mavi yolculuk’ta demiratma alanlarından sadece birkaçı:

KALEKÖY/SIMENA

Kekova bölgesindeki Kaleköy köyü bir zamanlar Simena Antik Kenti'ne ev sahipliği yapıyordu. Adından da anlaşılacağı gibi eski bir kalenin etrafında kurulmuştur. Bugünkü Kaleköy, sadece küçük bir rıhtıma sahip güzel berrak deniz suyu üzerinde yer alan birkaç pansiyon ve kafeye ev sahipliği yapmaktadır. M.S. 2. yüzyıla kadar uzanan, şimdi kısmen batık olan Likya nekropolün harabeleri arasında yer almaktadır. Bu köye sadece yürüyerek veya Üçağız'dan tekneyle ulaşabilmek mümkündür. Tepeciğin üzerinde, Bizans egemenliğinden kalan adaşı kalesi, bölgenin bu kıyıları sık sık rahatsız eden korsanlara karşı korumak amacıyla inşa edilmiş.

DALYAN

Dalyan Kasabası, dünyaca ünlü iki destinasyona turlar düzenleyen yerel tekne kooperatiflerin önemli bir kalkış noktasıdır. Birincisi, Kaunos'taki arkeolojik alan, MÖ 9. yüzyıla kadar uzanan harabeler sunuyor. Hem Roma hem de Hellenistik tarzlarda çok fazla iyi korunmuş arkeoloji bulgular barındırıyor. İkincisi, bölgede, dünyaya ün salmış Caretta Caretta İztuzu plajı bulunuyor. Caretta Caretta olarak bilinen deniz kaplumbağaları, her yıl bu plaj üzerinde çukurlar kazıp yumurtalarını kuma bırakmak için uzaklardan geliyor.

12 ADALAR

Fethiye Körfezi'nin ve Göcek'in dairesel limanının hemen dışında bulunan on iki Adalar, mavi yolculuk organizasyonlarında mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Aralarında en dikkat çeken Tersane Adası ve güneşin batışının büyüleyici atmosfer yarattığı Kızılada’dır.

TERSANE ADASI

Adından da anlaşılacağı gibi, bu ada bir tersane bulunuyordu. Bir zamanlar tamire ihtiyaç duyan tekneler için önemli bir durak noktasıydı. Bu ada on iki Adaların en büyüğüdür ve çevresinde sayısız büyüleyici koylar bulunuyor. Doğa yürüyüşünü sevenler için adanın zirvesinde körfezin büyük bir kısmını kapsayan panoramik çarpıcı bir manzara bekliyor.

HAMAM

Hamam Koyu veya Kleopatra Hamamları, Mavi Yolculuğun popüler bir durak noktasıdır. Efsaneye göre, Türkiye Turkuaz Sahili'ni Marcus Antonius’ten hediye alan Kleopatra, bölgeye geldiğinde burada suya bir dalış yapıp yüzmüş... Güzellik kraliçesi bu sularda mutlaka yüzmüş olmalı ki, bu gün hala büyüsü hissediliyor

BEDRI RAHMI KOYU

20. yüzyılın ortalarında yaşayan Türk ressam ve şaire hitaben adlandırılmıştır Bedri Rahmi koyu. Bedri Rahmi Eyöboğlu, Mavi Yolculuklarından birinde koyda büyük bir kayanın üzerine balık resmi çizerek sanatını ölümsüzleştirdi burada. Bu gün hala Tersane Adası'nın karşısındaki Taşyaka Koyu'nda ziyaretçilere “hoşgeldiniz!” dercesine karşımıza çıkıyor. Fethiye Körfezi'nin bu bölgesinde güzel yeşilçam ormanı ve kaya mezarlarıyla kaplı yamaçların yanı sıra bölgedeki tek içme suyu kaynağını da barındırıyor burası.

AGA LIMANI KOYU

Ağalimani Koyunda yüzmeye doymak bilmeyenler mutluluğa erişiyor. Dağın tepesinde bulunan antik şehir kalıntılarına giden yol ise doğa yürüyüşü amatörlerine hitap ediyor.

TOP