parascending turkey oludeniz

Mavi Yolculuk boyunca hayatın akışı

Mavi Yolculuğa çıkmak için Türkiye’ye özgü geleneksel gulet tarzı üç teknemizden birini tercih edip on iki kişiye kadar bir grup halinde bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Gerisini bize bırakın; size düşen sadece demir attığımız tenha koylarda yüzmek ve güneşlenmek. Zira havada bulut yok, denizde ise dalga yok. Ancak,  keyfinize göre, uğradığımız kasabaların hareketli çarşılarında alışveriş yapmak, keçi sürülerinin de bulunduğu zeytin ağaçlarının arasında doğayla iç içe tepelere tırmanmak gibi, ülkemizin bu cennet köşesi daha fazlasını da sunuyor. İsterseniz, ünlü Batık Şehir de dahil olmak üzere, antik kent ve eski eserlerin kalıntılarını yakından görün,  ya da teknemizin güvertesinde güneşlenirken sadece izleyin onları. Siz gününüzü nasıl geçirmeyi tercih etmiş olursanız olun, gün sonunda teknemiz sıcak bir yemek ve konforlu bir yatak ile limanda sizi bekliyor olacak.

Yemekler dahil ve alkollü içecekler / meşrubatlar ekstradır. Vejetaryen, koşer veya glütensiz yemek gibi özel diyet gereksinimleriniz varsa, sizi ağırlamak bizi mutlu edecek, ancak hazırlıklarımızı ona göre yapabilmemiz için bizi önceden bilgilendirmeniz daha iyi hizmet vermemize yardımcı olacaktır.

Turumuzu sizin ihtiyaç ve beklentilerinize göre uyarlamaktan mutluluk duyarız. Ancak, dilerseniz, var olan turlarımızdan birini seçip, sizlere bölgenin en güzel noktalarını gezdireceğimizden emin olarak, gerisini bize bırakabilirsiniz de.

Mavi Yolculuğumuzda standart bir gün akışı şu şekilde geçer: görülmeye değer farklı iki ya da üç koyda duraklama yapıyoruz ve sonuncusunda ise gecelemek için demir atıyoruz.

Günümüz, mürettebatımız tarafından hazırlanıp servis edilen tekne üzerinde keyifli bir Türk kahvaltısı ile başlar. Bu arada, karşınızdaki manzarayı seyretmek için güvertede bulunan şezlonglarda dinlenmeye geçecek kadar ısınır havalar. Akşam yemeğine katkıda bulunmak isterseniz olta teknemizde bulunan oltaları kullanabilirsiniz. Uçan balık ve yunus balıkları gördüğümüzde sizlere sesleniriz, bir kulağınız bizde olsun!

Bazı gün(ler), gerek varış noktamıza zamanında ulaşabilmek, gerek açık suları deniz dalgalanmadan geçmek  için saat beş gibi sabah erkenden yola revan olabiliriz. Bu durumlarda manzarayı seyretmek için güverteye çıkabilirsiniz, ama uyumayı tercih etmeniz durumunda deniz de ilerlediğimizin farkına bile varamazsınız.

Dünyanın bu özge bölgesinde yer seçiminde hiç de zorlanmıyoruz. Sayısız tenha koylar tepelerin veya kayalıkların arasında yer alıyor. Öğle yemeği için genellikle, biz yemeğinizi hazırlarken, sizlere yüzme güneşlenme ve daha sonra dinlenme imkanı sunan koyları seçiyoruz. Kabinlerine geçip şöyle güzel bir şekerleme yapmak isteyen misafirlerimizi de düşünerek, klimayı öğleden sonra birkaç saatliğine çalıştırmayı da ihmal etmiyoruz.

Mantı, yoğurt soslu makarna, pirinç ve sebzeli yaprak sarması vs. geleneksel yöresel tadında öğle yemeğimizden sonra,  yolumuza devam ediyoruz.

Varacağımız noktalar rağbet gören yoğun destinasyonlar olabileceği gibi, sakin ve tenha yerler de olabiliyor. Liman kasabaları ve pitoresk köyler hediyelik eşya alışverişi yapma, müze ve turistik mekanları ziyaret etme veya bir kafeden yerel renklerin tadını çıkarma fırsatı sunuyor.

Bazı yerlerde farklı sportif aktiviteler bile  mevcut oluyor. Konuyla ilgili mutlaka kaptanınızdan bilgi alın; tüplü dalış, yamaç paraşütü, paraşütlü atlama ve daha fazlasını deneyebilirsiniz. Tarihi yerlerde rehberli turlara katılabilirsiniz, ancak çoğu zaman böyle yerlerde yalnız dolaşmakta özgürsünüz; bol bol kertenkele veya kaplumbağa ile karşılaşacaksınız. Teknede kalmayı tercih edenler için ise meyve ve çay ikramımız mevcut olacak. Şnorkel ve yüzgeçler daima elinizin altında olduğunu da unutmayalım. Zamanınızı suda değerlendirebilirsiniz.

 

Tubing behind the tender

Akşam güneş batarken güvertede bir kadeh, akşam yemeğinden önce rahatlamanın mükemmel bir yoludur. Genel olarak olarak, salata ve soğuk mezelerden oluşan bir başlangıç ve ardından ızgara et veya balık ana yemeğinizi oluşturur. Bakarsınız, belki de sizin yakaladığınız bir balık masamızı da süsleyebilir...

Tatlınızı yiyip kahvenizi içtikten sonra, bir içki ile rahatlamak isteyebilirsiniz. Dilerseniz, müzik koleksiyonumuzdan parçalar, dilerseniz kendi MP3 çalarınızı müzik sistemimize bağlayarak ambiyans yaratabilirsiniz. Limana girdiğimiz durumlarda, kasabaya doğru yürüyüşe çıkıp gece hayatını yaşamak isteyebilirsiniz. Gökkaya'da sadece tekneyle ulaşılabilen bir ada barı bile bulunuyor. Ancak çoğu geceyi, kendimize ait huzurlu bir koyda geçiriyoruz. Seçenekler arasında, diğer misafirlerimizle sohbete dalmak, önümüzdeki günler için planlar yapma ya da sadece güvertede doğanın sessizliğini dinlemek de var elbette. Teknelerimiz kabinlerine çekilip dinlenmeye geçenlere rahatsızlık vermeyecek şekilde dizayn edilmiştir.

TOP